Bilety Autokarowe Narty   Bilety do Londynu   Bilety Autokarowe   Bilety Wizzair   Bilety Ryanair   Bilety EasyJet   Bilety Norwegian  
  
  Strona Główna
  Relacje i Opinie
  Francja Narty
  Włochy Narty
  Austria Narty
    - St. Anton am Alberg
    - Dolina Lavanttal
    - Molltal Dolina i Lodowiec
    - Dachstein Schladming
    - Obergurgl – Hochgurgl
    - Bregenzer Wald
    - Gasteiner
    - Hochkonig
    - Hintertux
    - Innsbruck Narty
    - Lungau
    - Lech – Zurs am Arlberg
    - Silvretta Ischgl
    - Bad Kleinkirchheim
    - Karnische Ski Arena
    - Kitzbuhel - Kirchberg
    - Obertauern
    - Oberinntal
    - Kaunertal Lodowiec
    - Pitztal
    - Saalbach - Hinterglemm
    - Solden Otztal
    - Region Villach
    - Stubaital
    - Salzburger Sportwelt
    - Wysokie Taury
    - Wilder Kaiser - Brixental
    - Montafon
    - Troler Zugspitze Arena
    - Zell am See-Kaprun
    - Zillertal Arena
  Słowacja Narty
  Szwajcaria Narty
  Norwegia Narty
  Dolomity - Włochy
  Francja na Narty!
  Alpy
  Sudety
  Tatry
  Beskidy
  Czechy
  Mapa Strony
  Kontakt
  Odszkodowania Powypadkowe
  Autobusem na Narty
 
 


Stubaital

Stubaital (dolina i lodowiec) to rozległe tereny lodowcowe, na których można jeździć przez cały rok. Jest to jeden z najpopularniejszych, a zarazem największy w Austrii teren narciarski na lodowcu. Stoki sięgają 3200 m n.p.m., a dolina jest oddalona od Innstbrucka o zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem, z kolei sam lodowiec wzrasta 40 km na południowy zachód od miasta. Stubaital to właściwie cztery lodowce, a między nimi rynny i cyrki lodowcowe, na których niektóre trasy mogą sprawić trudność nawet wprawionym narciarzom. Tereny narciarskie zajmujące tu ponad 12 ha, swój rozwój zawdzięczają bliskości lodowca i doskonałej lokalizacji. Dolina ma do zaoferowania bardzo dobre warunki narciarskie, choć niestety poszczególne stacje nie posiadają bezpośredniego połączenia, natomiast można się między nimi przemieszczać, korzystając z bezpłatnych skubisów lub własnego środka transportu.

Główne miejscowości: Achonberg, Fulpmes, Neustifl, Telfes, Mieders.Na terenach lodowcowych, na wysokości od 1750 do 3200 m n.p.m. skupionych jest ponad 130 km tras zjazdowych. Na obszarze doliny Stubaital zlokalizowane są cztery tereny narciarskie: na lodowcu Stubaier Gletscher, Schlick 2000, Serles i Elfer. Łączność z lodowcem zapewnia bezpośrednia kolejka przy dolnej stacji Mutterbergalm, dojeżdżająca do Eisgrat i Eissee. Natomiast mniejsze wyciągi znajdują się na niższych zboczach w okolicy Schönberg i Mieders. Nowością jest tu również karuzela narciarska dookoła Schaufelspitze, łącząca nasłonecznione stoki przy Gaißkar z pełnymi puszystego śniegu trasami Fernau-Ferners. Łączna przepustowość urządzeń wyciągowych to prawie 50000 os./h. Każdy stopień zaawansowania w narciarstwie znajdzie tu coś dla siebie. Dla początkujących narciarzy przygotowane są tu ćwiczebne wyciągi na lodowcu oraz trasy niebieskie i łatwe trasy w okolicach Neustift, Elferspitze i na Schlick 2000; występują także szkoły narciarskie w miejscowościach: Fulpmes, Mieders, Neustift. Dla mało zaawansowanych polecane są lodowiec oraz 2000, gdzie można doskonalić się również pod okiem instruktorów. Dla średniozaawansowanych idealne są czerwone trasy na terenie ośrodka Serles. Natomiast zaawansowani mogą pokusić się o jazdę na muldach w rynnach i cyrkach lodowcowych, a także na szybkich trasach z Sennesjoch. Najdłuższa trasa: Wilde Grube – 10 km, różnica poziomów 1500 m, Najtrudniejsza trasa: Fernau Nauer – 4 km długości, różnica poziomów 700 m. Oprócz tras zjazdowych, na tym terenie doskonale przygotowane są także stoki do cavringu, fun park oraz half-pipe.
Z kolei dla osób uprawiających narciarstwo śladowe i biegowe przygotowano łącznie 130 km tras. Najwyżej położona, na wysokości 2600 m n.p.m. trasa (4 km) na lodowcu jest czynna od X do V. We wszystkich miejscowościach na tym terenie odbywają się lekcje narciarstwa biegowego.
Największą atrakcją dla najmłodszych jest Ski Club Micky Maus, otwarty w 2001 roku. Klub na lodowcu zaprasza codziennie wszystkie dzieci od 4 roku życia na różnego rodzaju zabawy na śniegu oraz naukę jazdy na nartach w towarzystwie Myszki Miki i Kaczora Donalda.
Ciekawostką jest to, iż jednym z wyciągów można dotrzeć na wysokość 3150 m n.p.m., gdzie znajduje się najwyżej położona restauracja w Austrii – Jodhohle.

Informacja turystyczna:
Tourismumverband Stupai Tirl Stubaitalhaus,
Dorf 3, A-6167 Neustift im Stubailt,
tel. +43(0)5018 810,
info@stubai.at
www.stubai.at
www.stubaier-gletscher.com