Bilety Autokarowe Narty   Bilety do Londynu   Bilety Autokarowe   Bilety Wizzair   Bilety Ryanair   Bilety EasyJet   Bilety Norwegian  
  
  Strona Główna
  Relacje i Opinie
  Francja Narty
  Włochy Narty
  Austria Narty
  Słowacja Narty
  Szwajcaria Narty
  Norwegia Narty
  Dolomity - Włochy
  Francja na Narty!
  Alpy
  Sudety
  Tatry
  Beskidy
  Czechy
  Mapa Strony
  Kontakt
  Odszkodowania Powypadkowe
  Autobusem na Narty
 
 


Odszkodowania Powypadkowe

Odszkodowanie za wypadek na nartach

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd na narty nie tylko zimą, ale i wczesną wiosną. Sporty zimowe zyskują na popularności, są doskonałym sposobem na wypoczynek, ale i niosą ze sobą pewne ryzyko.  Niewiele trzeba, aby przydarzył się nam wypadek na nartach, który może mieć naprawdę nieprzyjemne skutki, najczęściej w postaci złamania ręki lub nogi.  Ponieważ w takiej sytuacji dochodzi ból i stres związany w wypadkiem, a za granicą dodatkowo bariera językowa, warto wiedzieć jakie prawa przysługują poszkodowanemu w takiej sytuacji.

Odpowiedzialność za wypadek na nartach

Bardzo istotne są okoliczności w jakich przydarzył się nasz wypadek na nartach, a właściwie kwestia odpowiedzialności za to zdarzenie. Art. 415 Kodeksu Cywilnego mówi bowiem: Kto z własnej winy wyrządził szkodę drugiej osobie ma obowiązek do naprawienia tej szkody”. A zatem jeśli to my spowodowaliśmy wypadek na stoku, w którym ucierpiała druga osoba, to my będziemy zobowiązani do zadośćuczynienia za spowodowane szkody.

Jeśli jednak nasz wypadek miał miejsce na skutek złego oznakowania stoku, braku właściwego oświetlenia lub innego zaniechania ze strony właściciela stoku możemy ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na nartach, o ile pomiędzy zaniechaniem organizatora a zaistniałym zdarzeniem występuje związek przyczynowo-skutkowy.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na nartach?

Zgodnie z art. 361 Kodeksu Cywilnego, osobo zobowiązana do wypłaty odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za „normalne”następstwa zaniechania lub działań, które przyczyniły się do powstania szkody. Poszkodowany może ubiegać się nie tylko o zadośćuczynienie za poniesione straty, ale również za korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie wypadek. Można więc żądać zadośćuczynienia zarówno za koszty związane z transportem do szpitala jak i pieniędzy zapłaconych za pobyt w hotelu, których nie udało się odzyskać czy za uszkodzenie sprzętu narciarskiego lub za dalsze leczenie.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie wydatki i koszty powinny być udokumentowane. Jeśli sprawa nie zakończy się polubownie i trafi do sądu będziemy potrzebowali jak najwięcej dowodów oraz świadków zdarzenia.

W sytuacji kiedy sami ucierpieliśmy na skutek własnego nieodpowiedzialnego zachowania, nie mamy szans na odszkodowanie. Jeśli natomiast przyczyniliśmy się do powstania lub zwiększenia szkody, tzn. po części wydarzyła się ona z naszej winy, po części z winy drugiej osoby, to zgodnie z art. 362 KC, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiednio zmniejszeniu. Możemy więc również ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na nartach, tylko będzie ono adekwatnie mniejsze.